Prečo plávať

PLÁVANIE JE PRE DETI NAJPRIRODZENEJŠIA A NAJŠETRNEJŠIA FORMA POHYBU – PREDSTAVUJE PREŇ IDEÁLNU TELESNÚ AKTIVITU. ZÁROVEŇ ZÍSKA SEBADÔVERU A RODIČ POCIT ISTOTY, KEĎ SI POVIE:

>> MOJE DIEŤA VIE PLÁVAŤ! <<

V našom centre plávu deti od 4 mesiacov do 5 rokov. Optimálne je začať vo veku 4 mesiacov, kedy už je dieťa dostatočne pripravené aj na bakteriálne prostredie. Treba si uvedomiť, že cieľom týchto kurzov nie je naučiť dieťa plávať, (deti do 5 rokov), ale naučiť ho schopnosti pohybovať sa vo vode a prehlbovať počas kurzu vzťah s rodičom. Postupnými zručnosťami a zoznamovaním sa s novým prostredí dieťa vníma svoje úspechy, pomocou riekaniek a pesničiek, ktoré sprevádzajú úkony vo vode vníma rytmus.

Pri kvalitnom vedení zo strany inštruktora a rodiča sa dieťa neskôr veľmi ľahko naučí základy splývania a neskôr aj plávania. A najmä – nebojí sa vody a dokáže správne zareagovať v situácii ak by ostalo vo vode samé (spadlo by do vody alebo svojvoľne by do nej skočilo – v rámci hry). Dieťatko naučíme zadržať dycha a ľahnúť si na vodičku (splýva na chrbte).

Zaujímavou súčasťou je aj otužovanie. Dieťa je vystavené rôznym teplotám, bežnej klíme vonku či v priestore, teplote vody v bazéne, ktorá býva okolo 33 stupňov, okolie bazéna /teplota vzduchu 36 stupňov/ či teplote vody v sprche. Po plávaní je možné pobudnúť v saune vyhriatej na cca 40 stupňov. Sauna súži hlavne ako miestnosť na vysušenie a mamičky si v saune môžu deti nakojiť. max 10-15 min.

Ďalšou z výhod je aj socializácia – deti vnímajú aj iné deti okolo seba a začleňujú sa do kolektívu (pláva sa po skupinkách 5-6 detičiek s jedným rodičom) a aj po plávaní je možnosť pohrať sa s nimi v detskom kútiku.

oslavy/plavanie_pre_deti_korytnacka_bratislava_plavanie_babatka_3.jpg

 

 

oslavy/plavanie_pre_deti_korytnacka_bratislava_plavanie_babatka_2

Výhody pohybu detí vo vode:

  • Pohyb vo vode je zameraný hlavne na svalovú koordináciu – či hrubú a jemnú motoriku ako je pretáčanie, lezenie, státie, chôdza, uchopenie hračiek do svojich ručičiek…
  • Rozvíja sa psychomotorický vývoj, emocionálne prejavy ako aj priestorové vnímanie.
  • Deti, ktoré navštevujú pravidelne kurz „plávania“ sú v neskoršom veku (cca 5 rokov) pripravené na športové plávanie.
  • Zvyšuje vitálnu kapacitu pľúc.
  • Podporuje kvalitný spánok.
  • Podporuje správne držanie tela.
  • Otužovanie, posilňovanie prirodzenej imunity.
  • Podporuje priestorové videnie.